We Francji znaleźć można wspaniałe cukiernie i piekarni. Natknęłam się na wiele uroczych, małych i pachnących sklepików. Ale i tutaj nie ominęło mnie zdziwienie. Na próżno w nich szukać pieczywa pełnoziarnistego, czasami na końcu lady znajdziemy 1 czy 2 zapomniane bochenki ale to rzadkość. Zapomnieć  można natomiast o bułkach. Zwykłe pszenne znalazłam tylko w Carrefour, pełnoziarnistych nigdzie. Od święta w marketach Franprix wyszperamy zakonserwowany ciemny chleb w folii. No i jest jeszcze jeden jedyny unikalny Marks&Spencer na Champs Elysee. Tam chleb jest już "nasz". Ale we Frnacji króluje pieczywo francuskie no i bagietki oczywiście. Pachnie nimi cały Paryż, a półki uginają się pod ciężarem tamtejszych smakołyków i w wersji wytrawnej i na słodko. Nie wolno zapomnieć też o tartach i flanach, które choć w mniejszości niczym nie ustępują powyższym. Poszukiwałam piekarni, którą opiszę na blogu. Kusiło mnie wiele miejsc, jednak wybrałam piekarnio-cukiernię, która  jest na tyle popularna, że ma wiele punktów i bez trudu natkniemy się na nią w centrum miasta. Brioch Doree

Ceny są tam przeciętne, za croissanta zapłacimy 1 euro, ale za słodką taratelkę już 3,50. Warto więc wybierać z głową. Pośrodku plasują się tarty i flany (około 2 euro za kawałek) i to je według mnie najbardziej opłaca się kupić. 


Najtańsze są bagietki. I wcale niemniej smaczne. W ofercie znajdziemy też zestawy śniadaniowe (croissant i kawa) lub obiadowe. Warto odwiedzić to miejsce i od niego rozpocząć swą przygodę z francuskimi wypiekami. A później odkrwyać też te małe, bardziej kameralne i mniej komercyjne miejsca. I porównywać by znaleźć tą jedyną, swoją ulubioną francuską piekarnię. 
I być jej wiernym
4 Comments

 1. Absolutnie kocham takie francuskie cefejki ; )

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale pyszności. :) Francja... Zawsze chciałam ją odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 3. Francuska kuchni mnie ureka pod wieloma względamy, chociaż nie wszystko przypada mi do gustu :D tu- pyszności <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Już widzę jakiego bym dostała oczopląsu w tym miejscu! Bardzo bym chciała, żeby coś podobnego zaczęło powstawać w Polsce :) Zazdroszczę tych pyszności!

  OdpowiedzUsuń

Featured Posts